Skip to main content

Jak medyczna marihuana wspomaga leczenie cukrzycy?

Jak medyczna marihuana wspomaga leczenie cukrzycy?

Jak medyczna marihuana wspomaga leczenie cukrzycy?

Cukrzyca to choroba, która występuje, gdy organizm ma zbyt dużo cukru lub glukozy we krwi. Cukier nie może być prawidłowo wykorzystany, więc zamiast tego gromadzi się we krwi. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi wykorzystać cukier na energię. W przypadku cukrzycy, albo trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, lub organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać insuliny. Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. Nieleczona może prowadzić do innych poważnych schorzeń, jak nadwaga, problemy kardiologiczne. Są różne sposoby leczenia cukrzycy – od poprawy diety, po leki, czy stosowanie medycznej marihuany.

Kiedy mówimy o cukrzycy?

Cukrzyca znana jest również jako glikogenoza lub hiperglikemia. Jest to zaburzenie metaboliczne, w którym zdolność organizmu do wykorzystania glukozy jest upośledzona. Trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać insuliny (lub jedno i drugie). Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi przekształcić glukozę na energię. Kiedy we krwi jest zbyt dużo glukozy, dostaje się ona do moczu, ponieważ nerki nie są w stanie jej prawidłowo odfiltrować.

Zanim pojawi się cukrzyca typu 2, występuje stan przed cukrzycowy. Jest to tak zwany ostatni dzwonek na to, by nie dopuścić do powstania cukrzycy. Jego poziom charakteryzuje się stężeniem glukozy na czczo na poziomie 100–125 mg/dl we krwi. Jednak, gdy wynik pokaże stężenie glukozy na poziomie 140 mg/dl lub wyższym mowa jest już o cukrzycy. By ją potwierdzić, warto jednak wykonać badania krzywej insulinowej, gdyż badanie glukozy na czczo w niektórych przypadkach może być zakłamane. Na przykład jeśli dzień wcześniej niezdiagnozowany cukrzyk miał głodówkę i spożywał tylko wodę, wynik badania może wskazywać na to, że jest osobą zdrową.

Przyjęło się, że stężenie glukozy we krwi na poziomie 60-100 mg/dl wskazuje na osobę zdrową. Zarówno osoby, które przekroczą ten wynik jak i te, które go nie osiągną są osobami chorymi i należy skonsultować się z lekarzem, w celu podjęcia dalszych kroków i polepszenia swojego zdrowia.

Rodzaje cukrzycy — typ 1, typ 2

Cukrzycę dzieli się na dwie kategorie: typ 1 i typ 2.

Osoby, które mają cukrzycę typu 1 (wrodzona) nie produkują insuliny. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą codziennie przyjmować zastrzyki z insuliny, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

Cukrzyca typu 2 (nabyta) to choroba, w której komórki organizmu nie reagują prawidłowo na insulinę, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 2 rozwija się zwykle w późniejszym okresie życia i często występuje u osób z nadwagą. Osoby z cukrzycą typu 2 mogą wymagać przyjmowania leków w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi.

Jakie są czynniki ryzyka dla cukrzycy?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają naszą szansę na wystąpienie u nas cukrzycy typu 2. Są to:

  • nadciśnienie
  • nadwaga
  • genetyka
  • brak aktywności fizycznej
  • wiek
  • rasa — Afroamerykanie, Indianie amerykańscy, Azjaci, mieszkańcy Wysp Pacyfiku oraz Latynosi mają wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
  • ciąża
  • choroby nerek
  • zażywanie niektórych leków.

Jakie powikłania może dać nieleczona cukrzyca?

Nieleczona cukrzyca może zwiększyć u nas prawdopodobieństwo niektórych, dodatkowych chorób współistniejących. Mogą to być m.in:

  • choroby serca;
  • udar mózgu;
  • choroby nerek;
  • nadwaga, otyłość;
  • problemy ze wzrokiem;
  • problemy ze stopami (stopa cukrzycowa);
  • dysfunkcje seksualne;
  • upośledzenie funkcji poznawczych;
  • depresja, zaburzenia nastroju.

Leczenie cukrzycy

Aby zapobiec wystąpienia cukrzycy typu 2, bardzo ważna jest zdrowa dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia. Dieta powinna opierać się na produktach o niskiej zawartości cukru, a także niskim indeksie glikemicznym. Ponadto należy zadbać o regularny ruch — mogą to być spacery z psem, wysiadanie przystanek wcześniej, nordic walking. Ważne, aby to praktykować codziennie.

Osoby z rozwiniętą cukrzycą muszą brać leki, które regulują poziom cukru we krwi. Niestety, ale trzeba je często brać już do końca życia.

Najczęstszym i najbardziej popularnym sposobem leczenia cukrzycy jest zapisanie przez lekarza tabletki. Podstawowymi lekami, które podaje się pacjentom z cukrzycą są te, które zawierają metforminę. Do takich tabletek należy na przykład Avamina lub Metfromax, w których substancją czynną jest chlorowodorek metforminy.

Warto pamiętać, że popularny Insulan nie jest lekiem, tylko suplementem diety, gdyż zawiera w swoim składzie tylko zioła i witaminy. Dotyczy to wszystkich „leków” na cukrzycę dostępnych bez recepty. Ich działanie nie zostało klinicznie potwierdzone, zawierają różne mieszanki ziół i witamin i w wielu przypadkach mogą wprowadzić chorego w błąd. Trzeba więc być ostrożnym, by nie skończyć z taką cukrzycą, która wymaga przyjmowania zastrzyków z insuliną.

Dieta w cukrzycy

Zdrowa dieta jest niska w tłuszczach i wysoka w błonnik i węglowodany. Zawiera również wystarczającą ilość kalorii, aby zaspokoić Twoje potrzeby bez dodatkowego tłuszczu. Oznacza to, że należy spożywać więcej owoców, warzyw, ziaren i pokarmów białkowych — takich jak fasola, orzechy i nasiona – ograniczając jednocześnie spożycie pokarmów wysokotłuszczowych, takich jak mięso, masło i potrawy smażone.

Czytaj uważnie etykiety produktów spożywczych. Wybierz żywność, która ma niskie ilości tłuszczów nasyconych (mniej niż 10 procent całkowitych kalorii), tłuszczów trans (mniej niż 1 gram) i cholesterolu (mniej niż 300 miligramów).

Wybierz całe ziarna zamiast rafinowanych ziaren. Całe ziarna zawierają witaminy, minerały i błonnik, które mogą poprawić twoje zdrowie w czasie.

Najlepszym sposobem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest regularne i częste spożywanie posiłków w ciągu dnia. Zdrowy plan posiłków obejmuje trzy posiłki i dwie lub trzy przekąski każdego dnia. Jeśli nie jesteś pewien, co jeść, poproś o pomoc swojego lekarza lub dietetyka, który pomoże Ci stworzyć indywidualny plan posiłków odpowiedni dla Ciebie.

Medyczna marihuana w leczeniu cukrzycy

Konopie indyjskie są wykorzystywane w medycynie od tysięcy lat. W starożytnych Chinach, Indiach i Grecji, marihuana była stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak zaparcia, bóle brzucha, malaria, reumatyzm i astma. W XIX wieku konopie stały się popularne jako środek na różne dolegliwości, w tym bezsenność i nudności. Jednak dopiero w 1964 roku naukowcy odkryli aktywny składnik marihuany znany jako delta-9-tetrahydrokannabinol (THC). Odkrycie to doprowadziło do opracowania syntetycznych kannabinoidów, takich jak dronabinol i nabilon.

Oprócz wpływu na poziom cukru we krwi, marihuana wpływa również na zdolność organizmu do prawidłowego przetwarzania glukozy poprzez wpływ na poziom insuliny. Narkotyk naśladuje działanie insuliny i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę. Oznacza to, że każda osoba przyjmująca leki na cukrzycę, takie jak sulfonylomoczniki lub meglitynidy, powinna unikać używania marihuany, ponieważ może ona spowodować hipoglikemię (bardzo niski poziom cukru we krwi).

Zapytaj o e-receptę na medyczną marihuanę

Co mówią badania?

Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu cukrzycy jest badane od prawie 20 lat. W 1996 roku naukowcy odkryli, że THC i kannabidiol (CBD) mogą być przydatne w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi u szczurów z cukrzycą. Odkrycie to zostało następnie potwierdzone w 2001 roku, kiedy badacze z University of Alabama at Birmingham stwierdzili, że THC może stymulować produkcję insuliny poprzez zwiększenie proliferacji komórek beta i hamowanie ich apoptozy (śmierci komórek). W 2003 roku naukowcy z Uniwersytetu Complutense w Madrycie stwierdzili, że THC stymuluje proliferację komórek beta trzustki i poprawia tolerancję glukozy, sugerując, że kannabinoidy mogą być przydatne w leczeniu cukrzycy typu 2.

W 2005 roku badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego sprawdzili, jak różne dawki THC wpływają na wydzielanie insuliny z tkanki trzustki szczura. Odkryli, że niskie dawki faktycznie stymulowały uwalnianie insuliny, podczas gdy wyższe dawki je hamowały. Autorzy podsumowali: „Nasze wyniki wspierają rolę receptorów CB1 w regulacji funkcji wysepek trzustkowych i sugerują, że antagonizm receptorów CB1 może być korzystny w leczeniu cukrzycy typu 2”.

Badania z 2013 roku opublikowane przez American Journal of Medicine potwierdziły przydatność medycznej marihuany do lepszej kontroli poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, co w cukrzycy jest bardzo ważne, osoby zażywające medyczną marihuanę charakteryzowały się także niższym wskaźnikiem BMI. Dzieję się tak dlatego, że marihuana znacznie polepsza metabolizm węglowodanów.

Analizy informacji zebranych od ponad 4,500 osób stosujących marihuanę w 2014 potwierdziły identyczne jej działanie. Od wszystkich tych uczestników pobrano próbki krwi do badań. Stwierdzono w nich obniżony poziom glukozy. Osoby te również charakteryzowały się niższym wskaźnikiem BMI oraz mniejszym obwodem w pasie.

Więcej informacji oraz szczegółowe opisy wielu badań naukowych nad zastosowaniem medycznej marihuany w przypadku leczenia cukrzycy znajdą Państwo pod poniższymi linkami:

https://healthland.time.com/2013/05/21/marijuana-the-next-diabetes-drug/

https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/marijuana-management-diabetes

https://www.diabetes.co.uk/news/2015/apr/cbd-compound-in-cannabis-could-treat-diabetes,-researchers-suggest-95335970.html

https://diabetesjournals.org/care/article/39/10/1777/129/Efficacy-and-Safety-of-Cannabidiol-and

https://www.ripublication.com/ijbb17/ijbbv13n1_01.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *