Skip to main content

Medyczna Marihuana – co warto o niej wiedzieć?

Medyczna Marihuana – co warto o niej wiedzieć?

Medyczna Marihuana – co warto o niej wiedzieć?

Medyczna marihuana – info

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Medyczna marihuana to nic innego jak suszone kwiaty rośliny, która należy do rodzaju konopi. Dokładnie rzecz ujmując, są to suszone kwiatostany żeńskie, które nie zostały zapylone. Najczęściej w tym celu używa się konopi indyjskich. Samo stosowanie konopi to nic nowego, używane było przez ludzi już od tysięcy lat. Głównie w celu rozluźnienie, uśmierzenia bólu, a także jako środek psychoaktywny.

Czy lecznicza marihuana różni się od niemedycznej?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę różni się marihuana medyczna od tej niemedycznej, która nie jest w Polsce legalna. Każda z nich zawiera pewną ilość kannabinoidów, ale nie każda zawiera ich na tyle, aby mogła przynieść pożądane skutki lecznice. Aby osiągnąć efekt terapeutyczny, marihuana medyczna tworzona jest na podstawie doboru odpowiedniej odmiany konopi, która charakteryzuje się odpowiednio określoną proporcją THC i CBD. Sama produkcja konopi, które przeznaczone są na cele medyczne, jest pod stałym nadzorem. Kontrolowane są warunki uprawy i sam proces pozyskiwania surowca. W przypadku marihuany medycznej wiemy dokładnie jakie jest stężenie kannabinoidów, mamy pewność, że sam produkt jest odpowiedniej jakości, bez żadnych podejrzanych domieszek i zanieczyszczeń. Nie możemy być tego pewni w przypadku nielegalnie zakupionej marihuany „rekreacyjnej”. Nad jej produkcją nie ma żadnej kontroli, nie zawsze można być pewnym, czy przypadkiem nie zawiera innych, szkodliwych domieszek.

Druga różnica to forma podania. Ta, która uznawana jest za „rekreacyjną”, jest najczęściej palona. Z kolei ta, która uznawana jest za medyczną, może przyjmować różne formy. Może być podana w postaci leków, kapsułek, olejków, a także w postaci, która pozwala na jej palenie.

W jakiej formie rekomenduje się stosowanie marihuany?

Wielu lekarzy i specjalistów uznaje, że najlepszą metodą stosowanie leczniczej marihuany jest waporyzacja. W tym przypadku jest to proces, który polega na podgrzewaniu suszu, dzięki czemu uwalniane są substancje aktywne. Sam proces polega na podgrzaniu suszu, ale nie jego spaleniu. Podczas waporyzacji dochodzi do przekształcenia się substancji czynnej z postaci stałej w ciecz, a w późniejszym stadium w gaz. Doskonałym przykładem waporyzacji jest stosowanie e-papierosów.

Drugim możliwym i często stosowanym sposobem na podawania marihuany leczniczej są olejki. W wygodnych butelkach z odpowiednio przystosowanym dozownikiem pozwalają precyzyjnie wymierzyć określoną dawkę. Zazwyczaj jedna kropla olejku zawiera odpowiednie stężenie substancji czynnych.

Jaki lekarz może przepisać marihuanę?

Jeśli cierpimy na schorzenia, które mogą zostać złagodzone poprzez stosowanie medycznej marihuany, to warto udać się po receptę. Jeśli zastanawiasz się jaki lekarz może przepisać marihuanę medyczną, to zgodnie z definicją dotyczącą przepisywania leków, może to zrobić każdy lekarz, z wyjątkiem lekarza weterynarii.. Warto tutaj dodać, że receptę może wystawić tylko lekarz, który ma możliwość wystawiania recept typu Rpw. Jeśli zatem udamy się do lekarza, który nie nie posiada takich uprawnień, to nie otrzymamy stosowanej recepty.

Dlatego najbezpieczniej udać się do kliniki, która specjalizuje się w prowadzeniu leczeń i terapii z zastosowaniem właśnie konopi indyjskich. Taka terapia i wystawienie recepty poprzedzona jest wizytą lekarską, podczas której należy przedstawić pełną dokumentację medyczną schorzenia, mieć przy sobie aktualne wyniki badań krwi, a także listę aktualnie przyjmowanych leków. Zdarza się tak, że niektóre leki wykluczają możliwość przyjęcia marihuany medycznej. O tym, czy finalnie otrzymana zostanie recepta, decyduje właśnie wywiad lekarski. Warto wiedzieć, że sama wizyta wygląda dokładnie tak samo, jak każda inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *