Medyczna Marihuana – Info

Wszystko, co warto wiedzieć o Medycznej
Marihuanie, czyli ABC dla Pacjenta

Tutaj znajdą Państwo garść przydatnych informacji na temat tego, czym jest Medyczna Marihuana, jakie jest jej działanie lecznicze i kiedy warto zainteresować się tą formą terapii. Leczenie kannabinoidami jest w Polsce legalne, z pewnością bezpieczne i zdobywa coraz większę uznanie w środowisku lekarskim.

Medyczna Marihuana – co to jest?

Medyczna Marihuana to lek, pozyskiwany z surowca, jakim są kwiatostany konopi podgatunków Sativa oraz Indica. Jest to lek dostępny wyłącznie w aptekach po okazaniu specjalnej recepty. Hodowla roślin wykorzystywanych do produkcji leku odbywa się w standardzie farmaceutycznym, co przekłada się na powtarzalny i stały skład, a więc i pewność, że lek będzie miał taką samą skuteczność i niezmienne właściwości.

Z uwagi na dostępność i zasadność ekonomiczną najczęściej stosuje się produkty Sativa (22% lub 19% THC i 1% CBD) oraz Indica (20% THC i 1% CBD). Pomimo zbliżonego stężenia dwóch głównych kannabinoidów: THC i CBD, oba leki wykazują odmienne działanie, wynika to z różnego składu terpenowego.

Działanie lecznicze medycznej Marihuany i na co pomaga?

Lecznicze właściwości marihuany wynikają z zawartości substancji zwanych kannabinoidami, które łączą się z układem endokannabinoidowym, składającym się z receptorów rozsianych po całym organizmie. Układ endokannabinoidowy oddziałuje więc na funkcjonowanie całego organizmu, dzięki czemu właściwości Medycznej Marihuany można wykorzystać wielorako:

• Wzmacnianie przeciwbólowego działania opioidów stosowanych w leczeniu bólu przewlekłego;
• Poprawa ogólnego funkcjonowanie całego organizmu;
• Regulacja snu, zmniejszenie bezsenności;
• Działanie przeciwdepresyjne;
• Zmniejszanie niepożądanych reakcji ze strony układu nerwowego, m.in. łagodzenie ataków padaczki;
• Poprawa apetytu w zaburzeniach odżywiania.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż THC niszczy komórki nowotworowe, mimo tego stosowanie Medycznej Marihuany nie może być traktowane jako zamiennik konwencjonalnej terapii onkologicznej, jednak jako jej wsparcie sprawdza się bardzo dobrze: wspomaga leczenie, poprawia samopoczucie chorego, działa przeciwwymiotnie, a także zwiększa efektywność leczenia przeciwbólowego.

Innymi wskazaniami do terapii Medyczną Marihuaną w naszej klinice są m.in.: leczenie bezsenności, depresji, zespołu stresu pourazowego, zespołu jelita drażliwego, zaburzeń psychosomatycznych, bólów migrenowych, czy reumatycznych.

Leczenie Medyczną Marihuaną, a bezpieczeństwo

Wiele osób bardzo ostrożnie podchodzi do tego typu terapii, bojąc się o ewentualne skutki uboczne i ryzyko uzależnienia. Uspokajamy – terapia Medyczną Marihuaną jest bardzo bezpieczna i odbywa się pod kontrolą lekarza.

Uzależnienie psychiczne pojawia się u mniej niż 14% osób stosujących lek regularnie i długofalowo, dlatego rolą lekarza jest dobranie odpowiedniego schematu leczenia do konkretnego przypadku. Terapia zakłada dawkowanie poniżej wystąpienia stanu euforii, a lek można odstawić z dnia na dzień, bez długotrwałych skutków ubocznych i negatywnych reakcji odstawiennych, takich jak np. obniżony nastrój i pogorszone samopoczucie.

Zażywanie Medycznej Marihuany może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń. Badania przeprowadzone w Kanadzie dowodzą jednak, iż jej wpływ znika do 4 godzin, gdy przyjęta dawka nie wywołała stanu euforii i po 8 godzinach, gdy euforia się pojawiła. Należy pamiętać, że testy narkotykowe wykrywają obecność THC w ślinie nawet do kilku dni od przyjęcia Medycznej Marihuany. Nie różni się tym więc ona od wielu innych leków, o czym wielu Pacjentów zapomina.

Dostępne w Polsce surowce farmaceutyczne na bazie Medycznej Marihuany

W Polsce na chwilę obecną zarejestrowane i sprzedawane są wyroby dwóch producentów; Spectrum Therapeutics oraz Aurora.

Aurora

20/1 Indica

Aurora

22/1 Sativa

Spectrum

Red No2 19/1 Sativa