Skip to main content

Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Zażywanie leczniczej marihuany nadal budzi pewne kontrowersje. Wielu osobom konopie kojarzą się wyłącznie z narkotykiem. Tymczasem ich terapeutyczne właściwości są coraz częściej doceniane na całym świecie – co potwierdzają przeprowadzone badania. Skutkuje to legalizacją konopi w wielu państwach. Lecznicza marihuana w Polsce legalna jest od 2017 roku. Znalazła zastosowanie we wspieraniu leczenia m.in. stwardnienia rozsianego, chronicznych bólów oraz padaczki lekoopornej. Co warto o niej wiedzieć?


Lecznicza marihuana w Polsce – w jakiej formie jest dostępna?

Lecznicza marihuana w Polsce dostępna jest w dwóch formach. Jedną z nich jest doustny spray z kannabinoidami, a drugą susz. Oba te preparaty znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób.

Doustny spray z kannabinoidami zawiera THC i CBD, które są pozyskiwane z konopi Cannabis sativa L. Nosi on nazwę Sativex. Lek wykorzystywany jest m.in. w łagodzeniu symptomów spastyczności u dorosłych pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Preparat podawany jest przez śluzówkę jamy ustnej. Dawkowanie dobiera lekarz indywidualnie do każdego przypadku.

Marihuana lecznicza w formie suszu dostępna jest w Polsce w kilku różnych rodzajach. Każdy z nich odznacza się nieco inną zawartością THC i CBD, co ma wpływ na sposób ich działania. Konopie pod tą postacią zawierają ok. 500 związków czynnych, w tym kannabinoidy, terpeny, alkaloidy oraz flawonoidy. Dostarczane są one jako surowiec do receptury.

Susz konopny z aptek nie jest przeznaczony do palenia, lecz waporyzacji. Ma to związek z tym, że w waporyzatorze surowiec podgrzewany jest do optymalnej temperatury. Natomiast w procesie tradycyjnego palenia osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury skutkuje rozkładem cennych związków. To natomiast zmniejsza skuteczności ich działania.


Medyczna marihuana – na co pomaga Polakom?

W Polsce największe zainteresowanie leczniczą marihuaną zauważalne jest wśród pacjentów, którzy zmagają się z poważnymi chorobami. Schorzenia te często nie odpowiadają na tradycyjne leczenie, dlatego też zastosowanie konopi może stanowić jego uzupełnienie.
Lecznicza marihuana w Polsce wykorzystywana jest w walce z m.in.:

  • chronicznymi, neuropatycznymi i pourazowymi bólami,
  • migrenowymi bólami głowy,
  • fibromialgią,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • padaczką (również lekooporną),
  • zespołem Draveta,
  • zespołem Lennoxa-Gastauta,
  • jaskrą (w celu zmniejszenia ciśnienia w oku),
    autyzmem,
  • zaburzeniami lękowymi i depresją,
  • zespołem stresu pourazowego,
  • chorobami reumatycznymi,
  • stanami zapalnymi,
  • zespołem Tourette’a,
  • chorobą Parkinsona,
  • chorobą Alzheimera,
  • do łagodzenia skutków chemioterapii i radioterapii (np. nudności i wymiotów).

Warto pamiętać o tym, że lecznicza marihuana nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia. Jej zastosowanie powinno być konsultowane z lekarzem – zarówno w kwestii dawkowania, jak i ewentualnych skutków ubocznych. Każda dolegliwość może wymagać innego sposobu zażywania medycznej marihuany.


Lecznicza marihuana w polskiej medycynie

Recepty na nią można było jednak realizować dopiero na początku 2019 roku. Pomimo tego, że konopie w polskiej medycynie dostępne są już od jakiegoś czasu, nadal niewiele aptek na terenie naszego kraju ma je na stanie.

Medycznej marihuany często brakuje w hurtowniach z uwagi na duże zainteresowanie oraz konieczność importu z Kanady. Obowiązujące prawo uniemożliwia polskich producentom zaopatrywanie rodzimych hurtowni i aptek w konopie.

Zapotrzebowanie na leczniczą marihuanę w Polsce rośnie. Ma to głównie związek z tym, że nadzieję w terapii konopiami widzi wielu pacjentów, u których tradycyjne leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów. Ponadto coraz więcej osób przekonuje się do tego leku. Przez lata wokół marihuany narosło wiele mitów, co sprawiło, że kojarzyła się ona głównie z narkotykiem.

Obecnie, również dzięki działalności punktów informacji konopnej, do odbiorców trafia zweryfikowana wiedza na temat konopi i ich zastosowania w medycynie.

W naszym kraju lecznicza marihuana uważana jest jako dodatek do tradycyjnego leczenia. Nadal na całym świecie trwają badania, które dowodzą, że konopie mogą pomóc w walce z wieloma schorzeniami. Dzięki temu należy mieć nadzieję, że z roku na rok dostęp do medycznej marihuany będzie łatwiejszy, a ten naturalny preparat pomoże kolejnym tysiącom pacjentów.


Gdzie kupić leczniczą marihuanę w Polsce?

Receptę na leczniczą marihuanę może wypisać każdy lekarz, który posiada druki recept Rpw (recept narkotycznych). Preparatu nie może zapisać lekarz weterynarii. Obecnie receptę na marihuanę można zrealizować w każdej aptece, która sprzedaje leki z grupy I-N oraz psychotropowe II-P. Najczęściej czas oczekiwania to ok. 1-2 dni. Inną formą uzyskania dostępu do leczenia konopiami jest tzw. import docelowy. Lekarz wypisuje wniosek, uzasadniając konieczność leczenia przy zastosowaniu konopi. Wniosek ten musi zaakceptować wojewódzki konsultant zdrowia.


Ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce?

Szacuje się, że jeden gram suszu to koszt ok. 65 złotych. Wysoka cena terapii ma związek z koniecznością importu konopi z zagranicy. Ale pacjenci często mogą trafić na promocje, związane z datą przydatności leku. wtedy cena wynosi od 15/20 zł za gram.


Czy lecznicza marihuana w Polsce jest refundowana?

Lecznicza marihuana w Polsce nie jest refundowana. Pacjent musi pokryć 100% kosztu jej zakupu.

Jeżeli prawo uległoby zmianie, a konopie byłyby dostarczane do hurtowni przez polskie firmy, cena tego typu terapii z pewnością byłaby niższa. Pozostaje zatem nadzieja, że z czasem przepisy będą korzystniejsze dla rodzimych producentów i z terapii medyczną marihuaną będzie mogło skorzystać więcej pacjentów.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *