Lecznicza marihuana w Polsce – w jakiej formie jest dostępna?
Lecznicza marihuana w Polsce dostępna jest w dwóch formach. Jedną z nich jest doustny spray z kannabinoidami, a drugą susz. Oba te preparaty znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób.
Doustny spray z kannabinoidami zawiera THC i CBD, które są pozyskiwane z konopi Cannabis sativa L. Nosi on nazwę Sativex. Lek wykorzystywany jest m.in. w łagodzeniu symptomów spastyczności u dorosłych pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Preparat podawany jest przez śluzówkę jamy ustnej. Dawkowanie dobiera lekarz indywidualnie do każdego przypadku.
Marihuana lecznicza w formie suszu dostępna jest w Polsce w kilku różnych rodzajach. Każdy z nich odznacza się nieco inną zawartością THC i CBD, co ma wpływ na sposób ich działania. Konopie pod tą postacią zawierają ok. 500 związków czynnych, w tym kannabinoidy, terpeny, alkaloidy oraz flawonoidy. Dostarczane są one jako surowiec do receptury.
Susz konopny z aptek nie jest przeznaczony do palenia, lecz waporyzacji. Ma to związek z tym, że w waporyzatorze surowiec podgrzewany jest do optymalnej temperatury. Natomiast w procesie tradycyjnego palenia osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury skutkuje rozkładem cennych związków. To natomiast zmniejsza skuteczności ich działania.
Medyczna marihuana – na co pomaga Polakom?
W Polsce największe zainteresowanie leczniczą marihuaną zauważalne jest wśród pacjentów, którzy zmagają się z poważnymi chorobami. Schorzenia te często nie odpowiadają na tradycyjne leczenie, dlatego też zastosowanie konopi może stanowić jego uzupełnienie.
Lecznicza marihuana w Polsce wykorzystywana jest w walce z m.in.:
- chronicznymi, neuropatycznymi i pourazowymi bólami,
- migrenowymi bólami głowy,
- fibromialgią,
- stwardnieniem rozsianym,
- padaczką (również lekooporną),
- zespołem Draveta,
- zespołem Lennoxa-Gastauta,
- jaskrą (w celu zmniejszenia ciśnienia w oku),
autyzmem,
- zaburzeniami lękowymi i depresją,
- zespołem stresu pourazowego,
- chorobami reumatycznymi,
- stanami zapalnymi,
- zespołem Tourette’a,
- chorobą Parkinsona,
- chorobą Alzheimera,
- do łagodzenia skutków chemioterapii i radioterapii (np. nudności i wymiotów).
Warto pamiętać o tym, że lecznicza marihuana nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia. Jej zastosowanie powinno być konsultowane z lekarzem – zarówno w kwestii dawkowania, jak i ewentualnych skutków ubocznych. Każda dolegliwość może wymagać innego sposobu zażywania
medycznej marihuany.
Lecznicza marihuana w polskiej medycynie
Lecznicza marihuana w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku. Recepty na nią można było jednak realizować dopiero na początku 2019 roku. Pomimo tego, że konopie w polskiej medycynie dostępne są już od jakiegoś czasu, nadal niewiele aptek na terenie naszego kraju ma je na stanie.
Medycznej marihuany często brakuje w hurtowniach z uwagi na duże zainteresowanie oraz konieczność importu z Kanady. Obowiązujące prawo uniemożliwia polskich producentom zaopatrywanie rodzimych hurtowni i aptek w konopie.
Zapotrzebowanie na leczniczą marihuanę w Polsce rośnie. Ma to głównie związek z tym, że nadzieję w terapii konopiami widzi wielu pacjentów, u których tradycyjne leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów. Ponadto coraz więcej osób przekonuje się do tego leku. Przez lata wokół marihuany narosło wiele mitów, co sprawiło, że kojarzyła się ona głównie z narkotykiem.
Obecnie, również dzięki działalności punktów informacji konopnej, do odbiorców trafia zweryfikowana wiedza na temat konopi i ich zastosowania w medycynie.
W naszym kraju lecznicza marihuana uważana jest jako dodatek do tradycyjnego leczenia. Nadal na całym świecie trwają badania, które dowodzą, że konopie mogą pomóc w walce z wieloma schorzeniami. Dzięki temu należy mieć nadzieję, że z roku na rok dostęp do
medycznej marihuany będzie łatwiejszy, a ten naturalny preparat pomoże kolejnym tysiącom pacjentów.
Gdzie kupić leczniczą marihuanę w Polsce?
Receptę na leczniczą marihuanę może wypisać każdy lekarz, który posiada druki recept Rpw (recept narkotycznych). Preparatu nie może zapisać lekarz weterynarii. Obecnie receptę na marihuanę można zrealizować w każdej aptece, która sprzedaje leki z grupy I-N oraz psychotropowe II-P. Jeżeli nie ma jej na stanie, placówka zobowiązana jest ją zamówić. Najczęściej czas oczekiwania to ok. 1-2 dni.
Inną formą uzyskania dostępu do leczenia konopiami jest tzw. import docelowy. Wówczas
medyczna marihuana sprowadzana jest z przeznaczeniem dla konkretnego pacjenta.
Lekarz wypisuje wniosek, uzasadniając konieczność leczenia przy zastosowaniu konopi. Wniosek ten musi zaakceptować wojewódzki konsultant zdrowia.
Ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce?
W Polsce
leczenie medyczną marihuaną uważane jest za dość kosztowne. Szacuje się, że jeden gram suszu to koszt ok. 65 złotych. Wysoka cena terapii ma związek z koniecznością importu konopi z zagranicy.
Czy lecznicza marihuana w Polsce jest refundowana?
Lecznicza marihuana w Polsce nie jest refundowana. Pacjent musi pokryć 100% kosztu jej zakupu.
Aktualnie lecznicza marihuana, która dostępna jest w polskich aptekach, importowana jest z Kanady. Jeżeli prawo uległoby zmianie, a konopie byłyby dostarczane do hurtowni przez polskie firmy, cena tego typu terapii z pewnością byłaby niższa. Pozostaje zatem nadzieja, że z czasem przepisy będą korzystniejsze dla rodzimych producentów i z terapii medyczną marihuaną będzie mogło skorzystać więcej pacjentów.