Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Medyczna marihuanaMedyczna marihuana

Lecznicza marihuana w Polsce – co warto wiedzieć?

Zażywanie leczniczej marihuany nadal budzi pewne kontrowersje. Wielu osobom konopie kojarzą się wyłącznie z narkotykiem. Tymczasem ich terapeutyczne właściwości są coraz częściej doceniane na całym świecie – co potwierdzają przeprowadzone badania. Skutkuje to legalizacją konopi w wielu państwach. Lecznicza marihuana w Polsce legalna jest od 2017 roku. Znalazła zastosowanie we wspieraniu leczenia m.in. stwardnienia rozsianego, chronicznych bólów oraz padaczki lekoopornej. Co warto o niej wiedzieć?

Lecznicza marihuana w Polsce – w jakiej formie jest dostępna?

Lecznicza marihuana w Polsce dostępna jest w dwóch formach. Jedną z nich jest doustny spray z kannabinoidami, a drugą susz. Oba te preparaty znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Doustny spray z kannabinoidami zawiera THC i CBD, które są pozyskiwane z konopi Cannabis sativa L. Nosi on nazwę Sativex. Lek wykorzystywany jest m.in. w łagodzeniu symptomów spastyczności u dorosłych pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym. Preparat podawany jest przez śluzówkę jamy ustnej. Dawkowanie dobiera lekarz indywidualnie do każdego przypadku. Marihuana lecznicza w formie suszu dostępna jest w Polsce w kilku różnych rodzajach. Każdy z nich odznacza się nieco inną zawartością THC i CBD, co ma wpływ na sposób ich działania. Konopie pod tą postacią zawierają ok. 500 związków czynnych, w tym kannabinoidy, terpeny, alkaloidy oraz flawonoidy. Dostarczane są one jako surowiec do receptury. Susz konopny z aptek nie jest przeznaczony do palenia, lecz waporyzacji. Ma to związek z tym, że w waporyzatorze surowiec podgrzewany jest do optymalnej temperatury. Natomiast w procesie tradycyjnego palenia osiągnięcie zbyt wysokiej temperatury skutkuje rozkładem cennych związków. To natomiast zmniejsza skuteczności ich działania.

Medyczna marihuana – na co pomaga Polakom?

W Polsce największe zainteresowanie leczniczą marihuaną zauważalne jest wśród pacjentów, którzy zmagają się z poważnymi chorobami. Schorzenia te często nie odpowiadają na tradycyjne leczenie, dlatego też zastosowanie konopi może stanowić jego uzupełnienie. Lecznicza marihuana w Polsce wykorzystywana jest w walce z m.in.:
 • chronicznymi, neuropatycznymi i pourazowymi bólami,
 • migrenowymi bólami głowy,
 • fibromialgią,
 • stwardnieniem rozsianym,
 • padaczką (również lekooporną),
 • zespołem Draveta,
 • zespołem Lennoxa-Gastauta,
 • jaskrą (w celu zmniejszenia ciśnienia w oku), autyzmem,
 • zaburzeniami lękowymi i depresją,
 • zespołem stresu pourazowego,
 • chorobami reumatycznymi,
 • stanami zapalnymi,
 • zespołem Tourette’a,
 • chorobą Parkinsona,
 • chorobą Alzheimera,
 • do łagodzenia skutków chemioterapii i radioterapii (np. nudności i wymiotów).
Warto pamiętać o tym, że lecznicza marihuana nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia. Jej zastosowanie powinno być konsultowane z lekarzem – zarówno w kwestii dawkowania, jak i ewentualnych skutków ubocznych. Każda dolegliwość może wymagać innego sposobu zażywania medycznej marihuany.

Lecznicza marihuana w polskiej medycynie

Lecznicza marihuana w Polsce została zalegalizowana w 2017 roku. Recepty na nią można było jednak realizować dopiero na początku 2019 roku. Pomimo tego, że konopie w polskiej medycynie dostępne są już od jakiegoś czasu, nadal niewiele aptek na terenie naszego kraju ma je na stanie. Medycznej marihuany często brakuje w hurtowniach z uwagi na duże zainteresowanie oraz konieczność importu z Kanady. Obowiązujące prawo uniemożliwia polskich producentom zaopatrywanie rodzimych hurtowni i aptek w konopie. Zapotrzebowanie na leczniczą marihuanę w Polsce rośnie. Ma to głównie związek z tym, że nadzieję w terapii konopiami widzi wielu pacjentów, u których tradycyjne leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów. Ponadto coraz więcej osób przekonuje się do tego leku. Przez lata wokół marihuany narosło wiele mitów, co sprawiło, że kojarzyła się ona głównie z narkotykiem. Obecnie, również dzięki działalności punktów informacji konopnej, do odbiorców trafia zweryfikowana wiedza na temat konopi i ich zastosowania w medycynie. W naszym kraju lecznicza marihuana uważana jest jako dodatek do tradycyjnego leczenia. Nadal na całym świecie trwają badania, które dowodzą, że konopie mogą pomóc w walce z wieloma schorzeniami. Dzięki temu należy mieć nadzieję, że z roku na rok dostęp do medycznej marihuany będzie łatwiejszy, a ten naturalny preparat pomoże kolejnym tysiącom pacjentów.

Gdzie kupić leczniczą marihuanę w Polsce?

Receptę na leczniczą marihuanę może wypisać każdy lekarz, który posiada druki recept Rpw (recept narkotycznych). Preparatu nie może zapisać lekarz weterynarii. Obecnie receptę na marihuanę można zrealizować w każdej aptece, która sprzedaje leki z grupy I-N oraz psychotropowe II-P. Jeżeli nie ma jej na stanie, placówka zobowiązana jest ją zamówić. Najczęściej czas oczekiwania to ok. 1-2 dni. Inną formą uzyskania dostępu do leczenia konopiami jest tzw. import docelowy. Wówczas medyczna marihuana sprowadzana jest z przeznaczeniem dla konkretnego pacjenta. Lekarz wypisuje wniosek, uzasadniając konieczność leczenia przy zastosowaniu konopi. Wniosek ten musi zaakceptować wojewódzki konsultant zdrowia.

Ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce?

W Polsce leczenie medyczną marihuaną uważane jest za dość kosztowne. Szacuje się, że jeden gram suszu to koszt ok. 65 złotych. Wysoka cena terapii ma związek z koniecznością importu konopi z zagranicy.

Czy lecznicza marihuana w Polsce jest refundowana?

Lecznicza marihuana w Polsce nie jest refundowana. Pacjent musi pokryć 100% kosztu jej zakupu. Aktualnie lecznicza marihuana, która dostępna jest w polskich aptekach, importowana jest z Kanady. Jeżeli prawo uległoby zmianie, a konopie byłyby dostarczane do hurtowni przez polskie firmy, cena tego typu terapii z pewnością byłaby niższa. Pozostaje zatem nadzieja, że z czasem przepisy będą korzystniejsze dla rodzimych producentów i z terapii medyczną marihuaną będzie mogło skorzystać więcej pacjentów.

Adres

ul. Strachowskiego 32,
52-210 Wrocław, Polska

Godziny wizyt

poniedziałek - piątek: 8:00-18:00
sobota - niedziela: 9:00-16:00


© Canna Therapy. All rights reserved.
webdesign: Agencja.Space.
Przeglądając naszą stronę akceptują Państwo naszą Politykę prywatności.