Skip to main content

Jak zdobyć medyczną marihuanę w Polsce?

Jak zdobyć medyczną marihuanę w Polsce?

Jak zdobyć medyczną marihuanę w Polsce?

Jak zdobyć medyczną marihuanę w Polsce?

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Medyczna marihuana w Polsce jest legalna, dlatego też wydawać by się mogło, że jej zdobycie jest łatwe. Aby jednak zakwalifikować się do terapii leczniczymi konopiami, konieczna jest znajomość procedur. Niezbędne jest także znalezienie specjalisty, który przepisze receptę. Podpowiadamy, jak zdobyć marihuanę leczniczą oraz jaki lekarz może przepisać marihuanę.


Jaki lekarz może przepisać marihuanę medyczną?

Jak zdobyć medyczną marihuanę? Od czego zacząć? Konieczne jest znalezienie lekarza, który poprowadzi terapię i przepisze receptę. Zgodnie z prawem może to zrobić każdy lekarz (z wyjątkiem weterynarza). Przepisanie medycznej marihuany musi być uzasadnione, dlatego też zaleca się udanie na konsultację do specjalisty, który ma doświadczenie z leczniczymi konopiami.

Dzięki temu pacjent zyska pewność, że dawkowanie preparatów konopnych zostanie odpowiednio dopasowane do jego potrzeb.
W praktyce jednak lekarz musi mieć odpowiednie recepty umożliwiające przepisanie preparatów z grupy leków narkotycznych (Rpw). Warto również zaznaczyć, że posiadanie takich recept wymaga od specjalisty prowadzenia odpowiedniej dokumentacji.

Jaki lekarz może przepisać marihuanę?

Z dużym prawdopodobieństwem nie zrobi tego lekarz pierwszego kontaktu. W Polsce zazwyczaj tego typu dokumenty wystawiają lekarze psychiatrzy, onkolodzy oraz specjaliści medycyny paliatywnej.

Przepisanie medycznej marihuany musi być uzasadnione – niezbędne jest wykazanie, że jest to najlepsza forma leczenia. Niestety, nadal wielu lekarzy nie ma wystarczającej wiedzy na temat działania leczniczej marihuany, kannabinoidów oraz ich wpływu na organizm człowieka.

Zatem, jak zdobyć marihuanę leczniczą? Podstawą jest znalezienie lekarza, który jest przyjazny terapiom z użyciem konopi leczniczych.


Co można leczyć medyczną marihuaną?

Jak już zostało wspomniane, zastosowanie terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany musi być w pełni uzasadnione. Dlatego też nie wystarczy znaleźć specjalistę, który wystawi odpowiednią receptę. Niezbędne jest przedstawienie swojej historii choroby, dokumentacji dotyczącej dotychczasowego leczenia oraz aktualnych wyników badań.

Lecznicza marihuana przepisywana jest pacjentom, którzy cierpią na poważne choroby. Takie jak:

  • padaczka lekooporna,
  • zespół Tourette’a,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • stwardnienie rozsiane (spastyczność),
  • chroniczne bóle,
  • fibromialgia,
  • migrenowe bóle głowy,
  • zaburzenia odżywiania,
  • jaskra,
  • przewlekłe choroby wywołujące stan zapalny jelit (m.in. choroba Leśniowskiego-Crohna),
  • zespoły lękowo-depresyjne,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zespół stresu pourazowego,
  • pląsawica Huntingtona,
  • nowotwory (mowa tu głównie o łagodzeniu skutków chemioterapii i radioterapii – np. nudności i wymiotów)

Lista schorzeń, na które może pomóc lecznicza marihuana, jest długa. O jej przepisaniu decyduje specjalista, do którego zgłosi się pacjent. Lekarz wypisuje receptę na medyczną marihuanę, a także ustala dzienną dawkę preparatu. Ponadto specjalista powinien stale kontrolować przebieg leczenia, a w razie konieczności odpowiednio reagować (np. zmieniać dawkę leku).


Jak zdobyć marihuanę leczniczą? Pierwsza wizyta u lekarza

Lekarz, zanim zdecyduje się na zastosowanie terapii medyczną marihuaną w danym przypadku, musi zapoznać się z historią leczenia pacjenta. Dlatego też na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą pełną dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia.
Leczenie konopiami stosowane jest również jako zamiennik leków o podobnym działaniu – gdy ich przyjmowanie powoduje zbyt wiele skutków ubocznych lub może być zbyt ryzykowne u danego pacjenta.

Jak zdobyć marihuanę leczniczą? Udając się na pierwszą wizytę, warto zabrać ze sobą:

  • pełną historię choroby,
  • aktualne wyniki badań,
  • skany recept, o ile pacjent je posiada,
  • orzeczenie lekarskie dotyczące postawionej diagnozy,
  • listę leków, które pacjent aktualnie przyjmuje.

Aktualnie za jedyny oficjalny czynnik, który wyklucza pacjenta z zakwalifikowania do terapii medyczną marihuaną, jest ciąża. Ma to związek z niedostateczną liczbą badań na temat wpływu na organizm ciężarnej kobiety. Konieczne jest zatem przeprowadzenie kolejnych analiz na ten temat. Oficjalnie jednak kobieta w ciąży nie otrzyma dostępu do leczniczej marihuany.


Marihuana lecznicza – gdzie kupić?

Marihuana lecznicza – gdzie kupić konopie medyczne, gdy lekarz wystawi już receptę? Na początku, gdy preparat trafił do polskich aptek, można było dostać go w niewielu placówkach. Obecnie lista ta jest coraz dłuższa, jednak zazwyczaj są to apteki w większych miastach. Dzięki temu i dostęp do leczniczych konopi staje się łatwiejszy.

W większości aptek preparat nie jest dostępny „od ręki”. Receptę jednak można zrealizować w każdej placówce, która sprzedaje leki z grupy I-N oraz psychotropowe II-P. Jeżeli leczniczej marihuany nie ma na stanie, apteka powinna ją zamówić. Zazwyczaj czas oczekiwania na preparat to ok. 1-2 dni.


Jakie dokumenty należy mieć, lecząc się medyczną marihuaną?

Osoby, które zostały zakwalifikowane do leczenia medyczną marihuaną, powinny nosić przy sobie dokumenty, które to potwierdzają. Są to m.in.:

  • kopia recepty,
  • zaświadczenie lekarskie dotyczące zaleceń w związku ze stosowaniem leczniczej marihuany,
  • informacje dotyczące dawkowania,
  • samą medyczną marihuanę należy przenosić w próżniowo zamkniętym pojemniku z widoczną nazwą leku Cannabis Sativa L.


Klinika zajmująca się leczeniem medyczną marihuaną – jak znaleźć?

Jaki lekarz może przepisać marihuanę? Jak zdobyć medyczną marihuanę? W Polsce powstają kliniki, które zajmują się prowadzeniem terapii z wykorzystaniem leczniczych konopi. To jeden z najszybszych sposobów na znalezienie specjalisty, który wystawi receptę na medyczną marihuanę.

Dodatkowo pacjenci, którzy korzystają z usług tego typu klinik, mają pewność, że przyjmujący tam lekarze mają dostateczną wiedzę na temat konopi leczniczych. Tym samym są w stanie optymalnie dopasować dawkę leku do potrzeb pacjenta oraz rodzaju jego schorzenia.

Lecznicza marihuana staje się coraz popularniejszym lekiem, który pomaga w zmaganiach z licznymi dolegliwościami. Często jest to jedyna szansa na lepsze życie, gdy tradycyjne leczenie okazuje się niewystarczające.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *