Skip to main content

Medyczna marihuana – gdzie kupić?

Medyczna marihuana – gdzie kupić?

Medyczna marihuana – gdzie kupić?

Medyczna Marihuana – gdzie kupić?

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Medyczna marihuana w Polsce jest legalna od 2017 roku. Uzyskała ona wówczas status surowca farmaceutycznego, który przeznaczony jest do przygotowywania leków recepturowych. Jest to lek, który znajduje zastosowanie głównie tam, gdzie tradycyjne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Medyczna marihuana – gdzie kupić? W jakiej formie? Czy potrzebna jest recepta od lekarza?

Jak zdobyć receptę na medyczną marihuanę?

Z racji tego, że medyczna marihuana dostępna jest wyłącznie na receptę, nie kupimy jej w pierwszym lepszym sklepie. Aby zdobyć dokument uprawniający do nabycia tego środka leczniczego, konieczna jest wizyta u lekarza. Tutaj warto zdecydować się na konsultację w klinice terapii medyczną marihuaną. Przykładem tego typu placówki jest CannaTherapy we Wrocławiu. Pacjentów przyjmują specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat leczenia z wykorzystaniem kannabinoidów.

Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, który jest uprawniony do wystawiania recept narkotycznych (Rpw). Najczęściej są to lekarze onkolodzy, anestezjolodzy, neurolodzy, psychiatrzy, a także interniści. Jednorazowo mogą oni zapisać maksymalnie taką ilość leku, która wystarczy na 90 dni terapii. Receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia.

Przed wystawieniem recepty lekarz musi określić, czy dana jednostka chorobowa klasyfikuje się do terapii konopiami. Nie ma sztywnej listy dolegliwości, na które pomaga medyczna marihuana, więc wiele zależy od indywidualnej diagnozy specjalisty. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu lekarskiego. Na wizytę warto zabrać ze sobą m.in. aktualne wyniki badań, dokumentację choroby oraz listę dotychczas stosowanych leków (wraz z aktualnie przyjmowanymi preparatami).

Według niektórych danych w Polsce u ponad 300 tys. pacjentów terapia z wykorzystaniem medycznej marihuany mogłaby przynieść oczekiwane rezultaty. Są to głównie osoby, u których zdiagnozowane schorzenia nie odpowiadają na tradycyjne sposoby leczenia. Medyczna marihuana powinna być jednak ich uzupełnieniem – a nie zastępstwem. Nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o odstawieniu jakichkolwiek leków przepisanych przez lekarza.

Medyczna marihuana – gdzie kupić?

Mamy już receptę, na której widnieje medyczna marihuana. Gdzie kupić lek? Z zasady dostępny jest on w każdej aptece, która zajmuje się sprzedażą leków z grupy I-N oraz leków psychoaktywnych II-P. Nie zawsze jednak medyczna marihuana będzie dostępna od ręki. Z reguły farmaceuci muszą zamówić ją z hurtowni na potrzeby konkretnego pacjenta. Czasami na lek trzeba poczekać kilka dni.

Dostępność poszukiwanego leku można sprawdzić na stronach: www.ktomalek.pl oraz www.gdziepolek.pl. Dzięki temu pacjenci, którzy otrzymali receptę na medyczną marihuaną, mogą dowiedzieć się, w której aptece mogą ją nabyć. Receptę na medyczną marihuanę realizuje się na takich samych zasadach jak każdą inną.

W aptece należy poprosić o dowód zakupu medycznej marihuany, aby móc go okazać w razie potrzeby (np. podczas kontroli policji). W ten sposób potwierdza się legalność nabycia leku.

Jakie produkty z medyczną marihuaną można kupić w aptece?

W aptece można kupić różne preparaty zawierające lecznicze konopie. Najpopularniejszy wśród pacjentów jest susz medycznej marihuany. Pozyskuje się go ze specjalnej odmiany konopi, uprawianej w kontrolowanych warunkach, według obowiązujących standardów. Taki susz zawiera w sobie kilkaset czynnych związków, w tym kannabinoidy, flawonoidy oraz terpeny. Do pacjenta trafia on w postaci surowca farmaceutycznego przeznaczonego do receptury aptecznej. W aptece dostępne jest kilka rodzajów suszu o różnej zawartości THC i CBD. Najpopularniejsze są produkty firmy Aurora Deutschland GmbH (o zawartości THC: 1%, 8%, 20%, 22%). Susz należy dostarczać do organizmu za pomocą waporyzacji.

W aptece można kupić również doustny spray z kannabinoidami THC i CBD. Należy przyjmować go poprzez podanie na śluzówkę jamy ustnej. Dawkowanie ustala lekarz – indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dostępny jest też ekstrakt z medycznej marihuany. Może on występować pod postacią samodzielnego preparatu lub też jako składnik innych (np. kapsułek, maści). Czasami traktowany jest jako alternatywa dla suszu, ponieważ jego przyjmowanie nie wymaga posiadania waporyzatora. To przystępniejsza forma aplikacji m.in. w przypadku pacjentów leżących oraz osób starszych.

Czy medyczna marihuana jest refundowana?

Medyczna marihuana nie jest lekiem refundowanym. Pacjent musi więc za nią zapłacić pełną cenę. Początkowo była oba objęta stawką VAT 23%, jednak w sierpniu 2020 roku obniżono ją do 8%. To nieco obniżyło cenę leku.

Medyczna marihuana bez recepty?

Czasami można spotkać się z informacją, że medyczna marihuana dostępna jest bez recepty. Nie należy wierzyć takim pogłoskom – zwłaszcza znajdowanym na formach internetowych. Lek można kupić wyłącznie w aptekach po uprzednim uzyskaniu recepty.

Odpowiedź na pytanie: „Medyczna marihuana – gdzie kupić lek?” jest tylko jedna. W aptece. Pamiętajmy o tym, że produkt można nabyć wyłącznie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Podczas wizyty w klinice terapii medyczną marihuaną można uzyskać zarówno receptę, jak i fachową poradę dotyczącą dawkowania i skuteczności terapii konopiami leczniczymi.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *