Skip to main content

Pytania – FAQ

Medyczna marihuana

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi nt. terapii Medyczną Marihuaną

Leczenie Medyczną Marihuaną jest w Polsce czymś nowym i nadal zderza sie z dużą niechęcią ze strony Pacjentów.

Aby rozwiać wątpliwości i wyjaśnić możliwie najprościej najczęstsze zagadnienia związane z tą formą terapii w naszym FAQ znajdą Państwo najważniejsze informacje na jej temat. Jeżeli jednak nie znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące ich pytania to zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Nasi specjaliści chętnie udzielą niezbędnych informacji.

Czym jest Marihuana Medyczna?
Medyczna Marihuana to lek powstający w standardzie farmaceutycznym z surowca farmaceutycznego, jakim są żeńskie kwiatostany konopi podgatunków Sativa i Indica, które charakteryzują się zawartością THC w stężeniu powyżej 0,2%.
Czym różni się Medyczna Marihuana od Marihuany rekreacyjnej?

Medyczna Marihuana wyróżnia przede wszystkim wysoki, farmaceutyczny standard, w jakim została wyhodowana i przygotowana. Ważnym wyróżnikiem jest stały skład kannabinnoidowy i terpenowy, co pozwala na ułożenie dokładnego schematu terapii Medyczną Marihuaną.

Czy Medyczna Marihuana uzależnia?
Jak wiele leków, również Medyczna Marihuana może uzależniać, badania jednak pokazują, iż jest to stosunkowo niskie ryzyko. Spośród osób przyjmujących ją regularnie i długofalowo, objawy uzależnienia psychicznego pojawiają się u mniej niż 14% pacjentów. Warto zaznaczyć, że nie jest to silne uzależnienie jak w przypadku innych leków, a preparat można odstawić „z dnia na dzień”, bez długofalowych skutków ubocznych. Efektami odstawiennymi mogą być np. obniżony nastrój, czy pogorszone samopoczucie, które nie utrzymują się dłużej niż kilka dni po zakończeniu leczenia.
Co w przypadku kontroli policyjnej?
Z powodu braku bazy osób leczących się Medyczną Marihuaną schemat postępowania będzie analogiczny jak przy wykryciu przez policje zabronionej prawnie marihuany rekreacyjnej. Lek najpewniej zostanie skonfiskowany na czas postępowania, a Pacjent będzie musiał złożyć wyjaśnienia w jednostce policji. Na tym nieprzyjemności powinny się zakończyć. Postępowanie na podstawie dokumentacji medycznej zostanie umorzone, a Pacjent odzyska swoje lekarstwo niedługo po tym fakcie.
Jakie są kryteria wiekowe korzystania z terapii Medyczną marihuaną?
Nie ma ściśle określonych ram wiekowych pacjentów kwalifikowanych do terapii. Gdy korzyści ze stosowania przewyższają ryzyko, Medyczną Marihuaną można leczyć osoby w każdym wieku. Na przykład w wielu krajach na świecie z pozytywnym skutkiem przy pomocy konopi leczy się dzieci z padaczką lekooporną. Przyjęło się jednak, że jeśli nie ma silnych wskazań do zastosowania tego rodzaju terapii, Pacjenci powinni mieć ukończone 25 lat. Wynika to z okresu kształtowania się ludzkiej psychiki, a dokładnie ośrodka nagrody w mózgu. Wykształcony ośrodek nagrody zdecydowanie zmniejsza możliwość uzależnienia się od różnych substancji psychoaktywnych, w tym Medycznej Marihuany.
Czy można prowadzić samochód, stosując Medyczną Marihuanę?
W trakcie terapii Medyczną Marihuną, jak również tydzień po jej zakonczeniu bezwględnie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych. Medyczna Marihuana wpływa w sposób znaczący na zdolności psychoruchowe, a polskie prawo jednoznacznie zabrania prowadzenia pojazdów po zażyciu substancji psychoaktywnych
Czy Medyczna Marihuana jest substancją psychoaktywną?
Tak, THC zawarte w Medycznej Marihuanie jest substancją psychoaktywną. Terapia zakłada schemat dawkowania leku poniżej wystąpienia stanu euforii. Nasi specjaliści pomogą dobrać odpowiednie dawkowanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta.