Skip to main content

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Medyczna marihuana w Polsce, pomimo, że została zalegalizowana kilka lat temu – nadal budzi pewne kontrowersje. W głównej mierze jest to efekt niedoinformowania oraz wykluczających się doniesień. Dlatego tak ważne jest pozyskanie rzetelnych informacji o leczniczych właściwościach konopi indyjskich – zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów chcących rozpocząć taką terapię.

Pomóc w tym może punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną.


Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną – co to?

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną nazywany jest również Punktem Informacji Konopnej (w skrócie PIK). Tego typu placówki powstają, aby rzetelnie informować o terapeutycznych właściwościach konopi. Osoby zainteresowane mogą dowiedzieć się, w jakich przypadkach warto stosować medyczną marihuanę, jak dokładnie działa oraz jakie efekty może przynieść terapia.

Punkty Informacji Konopnej powstają w odpowiedzi na zainteresowanie medyczną marihuaną w Polsce po jej legalizacji. Specjaliści na bieżąco analizują najnowsze badania na temat działania konopi na organizm człowieka. Dzięki temu mają aktualną wiedzę na dotyczącą ich skuteczności w walce z różnymi dolegliwościami oraz mogą służyć radą osobom zainteresowanym.

Dzięki licznym badaniom kwestie dotyczące leczniczego zastosowania konopi są coraz lepiej poznane. Wiele osób czerpie korzyści z drogocennych właściwości preparatów powstałych na bazie medycznej marihuany. Jednym z dopuszczonych leków na bazie konopi w Polsce jest Sativex, który stosowany jest w leczeniu bólu.

Kolejnym zadaniem punktu konsultacyjnego jest rozwianie mitów na temat wykorzystania konopi w leczeniu różnego typu schorzeń. Przez lata, kiedy to medyczna marihuana była uważana za szkodliwą i uzależniającą, narosło wiele nieprawdziwych pogłosek na jej temat. Często doniesienia te pochodzą z nieprawdziwych źródeł i są powielane.

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną ma także na celu informowanie lekarzy, u jakich pacjentów terapia konopiami może mieć zastosowanie oraz jakie może przynieść rezultaty. Zebrane informacje w Punkcie Informacji Konopnej służą do tworzenia bazy mającej na celu zbieranie informacji na temat leczniczej marihuany. Pomoże to w jednoznacznym potwierdzeniu skuteczności kannabinoidów. Jest to także miejsce wymiany doświadczenia oraz oczekiwań pacjentów.

Informacje na temat właściwości konopi można pozyskać w punktach konsultacyjnych, a często i drogą telefoniczną oraz mailową. Zazwyczaj możliwe jest także umówienie indywidualnych konsultacji z lekarzem, który ma wiedzę i praktykę w zakresie leczenia medyczną marihuaną.
Aby skorzystać z punktu konsultacyjnego nie trzeba mieć skierowania. Na wsparcie może liczyć każdy, kto jest zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy na temat leczniczych właściwości konopi oraz rozważa rozpoczęcie terapii z ich wykorzystaniem.

Warto jednak podkreślić, że muszą istnieć przesłanki medyczne, które wskazują na zastosowanie marihuany w leczeniu. Konopie powinny być traktowane jak każdy inny lek, którego zażywanie zleca lekarz, a pacjent pozostaje pod jego stałą kontrolą.


Punkt informacji konopnej – dlaczego warto skorzystać?

Zasadność wykorzystania medycznej marihuany w leczeniu konkretnego przypadku określana jest na podstawie dotychczasowej wiedzy na temat właściwości konopi. Dzięki licznym badaniom wiadomo, w jakich sytuacjach mogą mieć one zastosowanie. Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną warto odwiedzić z kilku powodów.

Fachowa pomoc specjalisty – w punkcie można liczyć na rozmowę z ekspertem w dziedzinie medycznej marihuany. Konsultant służy pomocą i odpowiada na pytania osób zainteresowanych rozpoczęciem terapii.

Przybliżenie wiedzy na temat medycznych konopi – pacjent może poszerzyć swoją wiedzę o medycznej marihuanie i jej efektach terapeutycznych o informacje pochodzące z rzetelnych, sprawdzonych źródeł.

Możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących stosowania leczenia konopiami.

Punkt Informacji Konopnej to miejsce wymiany doświadczeń, co często stanowi lepszą bazę do rozpoczęcia terapii niż suche fakty.
Możliwość poznania historii pacjentów o podobnym przebiegu choroby oraz efektów stosowanej u nich terapii medyczną marihuaną.
Konsultacje w Punktach Informacji Konopnej z reguły są darmowe.


Na czyją pomoc można liczyć w punkcie konsultacyjnym?

W punktach konsultacyjnych dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną można spotkać specjalistów i praktyków aktywnie poszerzających swoją wiedzę na temat wykorzystania terapeutycznych właściwości konopi. Z ich pomocą można uzyskać najważniejsze informacje, dowiedzieć się o możliwych efektach terapii oraz jej przebiegu.

Warto jednak zaznaczyć, że takie konsultacje nie zastąpią profesjonalnej porady lekarskiej. Konsultanci zazwyczaj nie są lekarzami i rozmowa z nimi nie jest tożsama z zasięgnięciem porady medycznej.

Wiedza, którą dzielą się specjaliści w punktach konsultacyjnych, pochodzi z:

  • badań naukowych,
  • obserwacji własnych i lekarzy,
  • doświadczeń i informacji od pacjentów,
  • własnej praktyki terapii konopnej.
  • Wśród konsultantów w Punktach Informacji Konopnej można spotkać m.in.:
  • lekarzy,
  • pielęgniarki,
  • farmaceutów,
  • praktyków terapii konopnej,
  • osoby związane z branżą konopną.


Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną – czego można się dowiedzieć?

Udając się do Punktu Informacji Konopnej, można zyskać wiedzę na temat kannabinoidów pochodzenia roślinnego, a także ich właściwości terapeutycznych. W tym miejscu na fachową poradę może liczyć każdy, kto chce rozwiązać swój problem i szuka rzetelnych informacji. Są to przede wszystkim badania informujące o skuteczności konopi w walce z różnego typu schorzeniami.

W medycznej marihuanie swoją nadzieję widzą chorzy na m.in. padaczkę (zwłaszcza lekooporną), stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, astmę, migrenę, zaburzenia neurologiczne, chorobę Leśniowskiego-Crohna, chroniczne bóle, stany zapalne skóry oraz nowotwory (mowa tu głównie o łagodzeniu skutków chemioterapii i radioterapii). Konopie nie wykazują tak wielu objawów niepożądanych, jak ma to miejsce w przypadku stosowania opioidów czy też morfiny. Są to bowiem silnie uzależniające leki.

Punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną jest potrzebny przede wszystkim po to, aby uświadomić konsumentów oraz poszerzyć ich wiedzę na temat terapii konopnej.

Medyczna marihuana nie jest cudownym lekiem, który pomoże na wszystkie dolegliwości. Jednak jak przekonują specjaliści, może być skuteczna u ok. 60-70 proc. pacjentów decydujących się na tę formę terapii.


Dostępność medycznej marihuany w Polsce

Pewne zawiłości dotyczące medycznej marihuany dotyczą aspektów prawnych związanych z jej stosowaniem. Nie wszystkie produkty medyczne na bazie konopi, które zostały dopuszczone do użycia na świecie, są dostępne w Polsce. W naszych kraju pacjenci mogą skorzystać m.in. z leku o nazwie Sativex. W przypadku innych produktów konieczne jest sprowadzenie ich w ramach tzw. importu docelowego.

Procedura ta wymaga, aby lekarz za każdym razem uzyskał zgodę konsultanta wojewódzkiego i występował o import docelowy. Wówczas recepta realizowana jest w zagranicznej aptece, a medyczna marihuana trafia do Polski.

Pacjenci nie mogą samodzielnie legalnie pozyskać konopi do celów medycznych. Zarówno ich posiadanie, jak i uprawa na własny użytek są karane. Aktualnie możliwe jest kupienie produktu w formie suszu sprowadzanego z Kanady. Ze względu na obowiązujące przepisy prawa polscy producenci nie mają praktycznie możliwości zaopatrywania rodzimego rynku.

W naszym kraju zainteresowanie medyczną marihuaną jest dość duże. Rośnie także liczba aptek, które chcą sprzedawać konopie.


Przyszłość medycznej marihuany

Przybywa krajów, w których stosowanie medycznej marihuany jest legalne. Każde państwo ma jednak swoją politykę wykorzystania konopi w terapiach leczniczych. W Polsce znalazły one zastosowanie głównie w zmniejszeniu spastyczności mięśni w stwardnieniu rozsianym, zminimalizowaniu bólów nowotworowych oraz neuropatycznych.

Dyskusja dotycząca legalizacji medycznej marihuany ma tło nie tylko typowo medyczne, ale również polityczne i światopoglądowe. Nie da się jednak ukryć, że konopie budzą ogromne zainteresowanie wśród wielu pacjentów – zwłaszcza tych, dla których medycyna konwencjonalna nie przynosi oczekiwanych efektów. Duże nadzieje pokładają w niej rodzice ciężko chorych dzieci.

Pewne jest, że medyczna marihuana wymaga opracowania lepszych zasad prawnych oraz nakreślenie dokładnych zasad postępowania. Niezbędna jest edukacja społeczeństwa oraz zapewnienie dostępu do rzetelnej wiedzy na temat zastosowania konopi w leczeniu różnych chorób. Pomóc w tym może punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych medyczną marihuaną.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *