Jak leczenie marihuaną medyczną wpływa na menopauzę?
Jak leczenie marihuaną medyczną wpływa na menopauzę?
Menopauza to czas w życiu, który może być trudny dla kobiet. Ciało przechodzi wiele zmian, a wiele osób doświadcza różnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, suchość pochwy i swędzenie, wahania nastroju i bezsenność. Stwierdzono, że medyczna marihuana jest skuteczna w leczeniu niektórych z tych objawów. Najczęstszą formą leczenia menopauzy jest terapia hormonalna. Ten rodzaj leczenia wykorzystuje estrogen lub progesteron do zarządzania objawami związanymi z menopauzą. Jednak ten rodzaj leczenia może mieć negatywne skutki uboczne, takie jak choroby serca i raka piersi. W ostatnich latach medyczna marihuana jest częściej stosowana jako alternatywna metoda leczenia objawów związanych z menopauzą, takich jak uderzenia gorąca i nocne poty.
Spis treści
ToggleCzym jest menopauza?
Głównymi przyczynami menopauzy są spadające poziomy estrogenów z jajników i ewentualnie z nadnerczy. Estrogen pomaga regulować cykl menstruacyjny, kontrolując, jak dużo krwawienia występuje każdego miesiąca, jak również kiedy następuje owulacja.
Termin „perimenopauza” odnosi się do okresu poprzedzającego menopauzę, kiedy to miesiączki stają się nieregularne lub całkowicie ustają. Perimenopauza zwykle występuje 2-10 lat przed menopauzą, choć może rozpocząć się wcześniej lub później.
Objawy menopauzy
Niektóre kobiety wchodzą w menopauzę, nie doświadczając w ogóle żadnych skutków ubocznych. Dla innych jednak może to być trudny czas z objawami takimi jak uderzenia gorąca i nocne poty, suchość pochwy, wahania nastroju i trudności ze snem.
Dla niektórych kobiet objawy te mogą być na tyle poważne, aby zakłócić jakość ich życia. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że około 50 procent kobiet, które doświadczają objawów menopauzy, jest nimi tak zafrapowanych, że przeszkadzają im one w codziennych czynnościach.
Objawy menopauzy są spowodowane zmianami w poziomie hormonów podczas menopauzy, co ma miejsce, gdy jajniki przestają produkować jaja i spada produkcja estrogenów.
Objawy menopauzy obejmują:
-
uderzenia gorąca
-
zimne poty
-
wahania nastroju
-
depresja
-
zmniejszony metabolizm
-
przybieranie na wadze
-
spadek libido
-
suchość pochwy
-
problemy ze snem
-
swędzenie, zakażenie pochwy
-
problemy z pamięcią
-
nietrzymanie moczu.
Uderzenia gorąca są spowodowane brakiem równowagi pomiędzy estrogenem i progesteronem w organizmie. Mogą one trwać do dwóch lat po ustaniu miesiączki i ustępują w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia terapii hormonalnej.
Menopauza — kiedy występuje?
Menopauza jest naturalną częścią procesu starzenia się. Występuje, gdy hormony zmieniają się i jajniki nie mogą już produkować jajeczek. Menopauza występuje, gdy kobieta nie miała okresu przez 12 miesięcy z rzędu.
Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia, ale może wystąpić wcześniej lub później. Średni wiek menopauzy to 51 lat, ale może wystąpić wcześniej lub później w zależności od genetyki i wyboru stylu życia.
Jak leczyć menopauzę?
Wiele kobiet jest w stanie poradzić sobie z tymi objawami za pomocą leków dostępnych bez recepty lub zmiany stylu życia. Pigułki antykoncepcyjne mogą pomóc w zapobieganiu uderzeniom gorąca, suchości pochwy i bolesnym stosunkom płciowym spowodowanym zmianami hormonalnymi podczas menopauzy. Oprócz tych wspólnych zabiegów medycznych dla menopauzy wiele kobiet znalazło ulgę z alternatywnych terapii, takich jak akupunktura i joga.
Jeśli doświadczasz niedużych problemów, możesz również stosować produkty na bazie soi, które przyniosą Ci ulgę i zmniejszą objawy.
Kobiety, które doświadczają poważnych objawów menopauzy, mogą potrzebować leków na receptę lub hormonalnej terapii zastępczej, która wykorzystuje hormony podobne do tych, które organizm wytwarza naturalnie podczas ciąży i wczesnej dorosłości.
Dla niektórych kobiet terapia hormonalna oferuje ulgę od tych objawów bez powodowania znaczących skutków ubocznych. Niektóre badania wykazały jednak, że terapia hormonami wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi i choroby serca u niektórych kobiet, które przyjmują lek przez ponad pięć lat po rozpoczęciu menopauzy. Dlatego kobiety szukają coraz częściej alternatywnego leczenia, takich jak medyczna marihuana.
Jak sobie możesz pomóc?
Oprócz stosowania leków możesz zmniejszyć nieprzyjemne objawy menopauzy, stosując zdrową dietę i dbać o codzienny ruch.
-
Ćwicz regularnie (ćwiczenia cardio, takie jak bieganie lub pływanie są świetne!). To pomaga zmniejszyć poziom stresu i zwiększyć przepływ krwi w całym ciele — oba z nich mogą pomóc w zwalczaniu uderzeń gorąca i wahań nastroju spowodowanych menopauzą!
-
Jedz zdrową żywność! Spróbuj włączyć do swojej diety więcej owoców i warzyw.
Skutki uboczne stosowania hormonów
Terapia wyłącznie estrogenowa może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, wzdęcia i tkliwość piersi. Nudności mogą być tak silne, że powodują, że kobiety przestają przyjmować leki. Inne efekty uboczne obejmują:
-
Krwawienie z pochwy;
-
Bóle głowy;
-
Wypadanie włosów (łysienie);
-
Nerwowość lub bezsenność;
-
Wahania nastroju;
-
Nadmierny wzrost włosów na ciele (hirsutyzm);
-
Przyrost masy ciała.
Terapia hormonalna jest głównym sposobem leczenia objawów menopauzy. Pomaga zmniejszyć uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwy, a także może poprawić problemy ze snem, wahania nastroju i zmęczenie. Najczęstsze terapie hormonalne obejmują:
Estrogenowa terapia zastępcza (ERT). ERT wykorzystuje estrogen do leczenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy i ewentualnie osteoporoza.
Inhibitory aromatazy. Leki te blokują aromatazę, enzym, który przekształca testosteron w estrogen w tkance tłuszczowej wokół bioder i ud — gdzie większość kobiet po menopauzie ma tendencję do przechowywania tłuszczu. Poprzez zmniejszenie ilości dostępnego estrogenu, inhibitory aromatazy pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nocne poty i suchość pochwy.
Medyczna marihuana jako alternatywa leczenia menopauzy
Wiele kobiet stwierdza, że stosowanie medycznej marihuany pomaga im radzić sobie z objawami lepiej niż leki na receptę.
Marihuana zawiera ponad 100 aktywnych związków znanych jako kannabinoidy (związki pochodzące z konopi), które są odpowiedzialne za jej psychoaktywne działanie. Dwa główne rodzaje kannabinoidów to tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). THC odpowiada za euforyczne działanie marihuany, natomiast CBD nie wywołuje efektów psychoaktywnych, ale ma wiele potencjałów terapeutycznych.
Wpływ medycznej marihuany na zmniejszenie objawów menopauzy
Istnieje kilka opcji leczenia menopauzy za pomocą medycznej marihuany, które mogą pomóc złagodzić niektóre z tych objawów. Oto kilka sposobów, w jakie medyczna marihuana może być stosowana w leczeniu menopauzy:
Zmniejszenie lęku — Wykazano, że medyczna marihuana zmniejsza poziom lęku i promuje relaks u pacjentów cierpiących na przewlekły ból lub objawy podobne do schizofrenii. Oznacza to, że może być przydatna dla kobiet, które cierpią z powodu lęku w wyniku objawów menopauzy.
Leczenie bezsenności — Kobiety w okresie menopauzy często doświadczają zaburzeń snu z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów zakłócających ich wzorce snu. Wykazano, że medyczna marihuana pomaga ludziom zasnąć szybciej niż normalnie, bez zauważalnych skutków ubocznych, takich jak złe samopoczucie następnego dnia. Pomaga ona również zasnąć dłużej niż zwykle bez budzenia się w nocy, ponieważ tłumi cykle snu REM (rapid eye movement), które występują podczas snu.
Uderzenia gorąca — Aktywny składnik medycznej marihuany, THC, aktywuje receptory CB1 w mózgu i powoduje obniżenie temperatury ciała.
Jak stosować medyczną marihuanę?
Medyczna marihuana może być przyjmowana doustnie lub poprzez metody inhalacyjne, takie jak palenie lub waporyzacja. Efekty są odczuwalne natychmiast po paleniu, ale mogą trwać do 2 godzin w zależności od poziomu tolerancji. Jeśli korzystasz z waporyzacji lub kapsułek, zaleca się, abyś odczekał co najmniej 2 godziny po jedzeniu przed zastosowaniem tych metod.
Co mówią badania?
Do tej pory przeprowadzono wiele badań, na temat wpływu medycznej marihuany na łagodzenie objawów menopauzy, dlatego nie sposób przytoczyć wszystkich wyników. Obecnie wpływ medycznej marihuany na ludzki organizm i choroby jest obiektem wielu badań. Te które już się zakończyły wskazują na istniejące i potencjalne bardzo duże działania lecznicze oraz wspomagające.
Oto co zaobserwowano w niektórych badaniach.
- Badanie przeprowadzone przez Harvard Medical School wykazało, że THC (aktywny związek chemiczny w marihuanie) może zmniejszyć nasilenie uderzeń gorąca u kobiet, które często ich doświadczały. Badanie polegało na podawaniu uczestnikom THC lub placebo, a następnie mierzeniu nasilenia objawów. Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy otrzymali THC, zgłaszali, że doświadczają mniej uderzeń gorąca niż ci, którzy otrzymali placebo.
- Najnowsze badania dotyczące stosowania medycznej marihuany do leczenia i łagodzenia skutków menopauzy wykonano w 2022 roku na grupie ponad 250 kobiet. Badania zostały przeprowadzone na zlecenie Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Menopauzy. Połowa badanych kobiet była już w okresie postmenopauzy a druga połowa jeszcze w fazie zwanej perimenopauzą, która trwa 3 do 4 lat przed menopauzą oraz przez rok po ostatniej miesiączce. Kobiety biorące udział w badaniu używały marihuany do łagodzenia objawów menopauzy. Według przeprowadzonych ankiet objawami na które skarżyły się uczestniczki i na które pomagała im medyczna marihuana były zaburzenia snu oraz wahania nastrojów. Badanie te wskazują na znaczny wzrost stosowania medycznej marihuany przez kobiety w okresie menopauzy. Stosowanie jej potwierdziło 86 procent kobiet biorących udział w tym badaniu.
- W przeprowadzonych przez to samo stowarzyszenie badaniach wykonanych dwa lata wcześniej, czyli w 2020 roku, wśród ankietowanej podobnej grupy kobiet z Północnej Kalifornii stosowanie marihuany deklarowało wtedy 27 procent z nich. Jednak już ten wynik był znacznie wyższy niż odsetek kobiet stosujących w celu łagodzenia menopauzy terapię hormonalną, uczestniczenie w niej zadeklarowało jedynie 19 procent kobiet. W tych badaniach kobiety odpowiadały także na pytania dotyczące konkretnego wpływu marihuany na ich stan zdrowia. Według tych badań 54 procent kobiet odczuło poprawę związaną z uderzeniami gorąca a prawie 70 procent potwierdziło zmniejszenie się dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego.
- Bardzo ciekawe są także wyniki badania przeprowadzonego na Wydziale Farmacji i Farmakologii kanadyjskiego Uniwersytetu Alberta. Zgodnie z nimi ponad 65 procent kobiet, z ponad 1500 badanych, deklarowało pomoc marihuany na objawy takie jak: problemy ze snem, lęki, bóle mięśni i stawów, depresję, drażliwość, uderzenia gorąca.
Podsumowując wszystkie badania trzeba powiedzieć, że stosowanie medycznej marihuany na objawy menopauzy ciągle rośnie. Dzięki temu coraz więcej kobiet odczuwa znaczną ulgę i poprawę zdrowia zarówno tego fizycznego jak i psychicznego.
Opis i wyniki badań z Uniwersytetu Alberta można znaleźć tutaj:
- Wyniki i opis badań Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Menopauzy znajdą Państwo pod poniższymi linkami:
https://womensmentalhealth.org/posts/cannabis-perimenopause/
- Recepta na medyczną marihuanę 2022
- Aurora 22
- Ile kosztuje medyczna marihuana
- Cena medycznej marihuany w polsce
- Recepta na marihuanę online
- Cannabis flos aurora deutschland gmbh thc 20
- Klinika konopna
- Medyczna marihuana cena
- Cannabis flos thc 22 1cbd aurora
- Leczenie medyczną marihuaną
- Marihuana medyczna Warszawa
- Medyczna marihuana Szczecin
- Medyczna marihuana – gdzie kupić?
- Leczenie bezsenności Wrocław
- Jak zdobyć medyczną marihuanę
- Mac 1 25% THC od Cantourage – nowa hybryda już w grudniu
- Uprawy medycznej marihuany w Polsce coraz bliżej
- Gorilla Girl 20% THC – nowa medyczna sativa
- Blue Monkey 21% THC – nowa medyczna indica
- Original Gangster deluxe 25% THC – nowa hybryda
- Dlaczego warto robić przerwy od medycznej marihuany
- Sweet Berry Kush S-lab 22% THC
- Czy powinniśmy zmienić status prawny leków na bazie konopi?
- W Niemczech ceny medycznej marihuany spadły o 50%
- Przyszłość i perspektywy rozwoju leczniczej marihuany w Polsce
- Migrena – leczenie medyczną marihuaną
- 12 nowych odmian medycznej marihuany zostanie wprowadzonych do aptek
- Sativa czy Indica – co wybrać?
- Wspomagające zdrowie jointy z medyczną marihuaną
- Cookies trafi do Polskich aptek
Dodaj komentarz