Skip to main content

Kto może skorzystać z leczenia medyczną? – Zastosowanie marihuany

Kto może skorzystać z leczenia medyczną? – Zastosowanie marihuany

Kto może skorzystać z leczenia medyczną? – Zastosowanie marihuany

Kto może skorzystać z leczenia medyczną? – Zastosowanie marihuany

Powrót do listy artykułów

lista artykułów

Medyczna marihuana

Kilka lat temu, dokładnie w 2017 roku w Polsce weszła ustawa, która pozwala na stosowanie w celach medycznych marihuany. Ustawa to zmieniła przepisy, które dotyczyły przeciwdziałaniu narkomanii i refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych. Dzięki temu każda osoba, której może pomóc ten lek, może otrzymać od lekarza receptę i normalnie zrealizować ja w aptece. Sprawdź, kto według tych przepisów może z niej skorzystać i jak dostać medyczną marihuanę w Polsce.

Medyczna marihuana – ustawa dotycząca leczenia

Ustawa, która weszła w życie dokładnie z 7 lipca 2017 roku, daje wszystkim lekarzom, którzy mają możliwość wystawienia Rpw (z wyjątkiem lekarzy weterynarii) prawo do przepisywania pacjentom recept na medyczną marihuanę. Według tej ustawy medyczna marihuana określana jest jako „surowiec farmaceutyczny”, który można stosować w konkretnych celach medycznych. W samej ustawie można również znaleźć informację, że lekarz może przepisać pacjentowi medyczną marihuanę na leczenie, które trwa maksymalnie do 90 dni. Warto również wiedzieć, że sama ustawa zobowiązuje lekarzy do współpracowania z różnymi instytucjami, które prowadzą badania naukowe nad medyczną marihuaną. Warto również wiedzieć, że w tej ustawie znajdziemy fachową definicję marihuany medycznej, która określana jest jako ziele, wyciągi, nalewki, czy żywica konopi innych niż włókniste.

Zwalczanie bólu i leczenie marihuaną

Każdy, kto cierpi na zaburzenia i problemy zdrowotne, które ustępują za pomocą medycznej marihuany. W praktyce mogą się o nią starać osoby, które cierpią na stwardnienie rozsiane, zespół Tourette’a, choruje na zespół lękowo-depresyjny, ma stwierdzone takie choroby jak, Alzheimer, Parkinson. Również osoby mające migreny, depresje, przewlekły ból spowodowany chorobami nowotworowymi, AIDS, HIV, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, cierpią na zespół jelita drażliwego oraz inne schorzenia związane z układem pokarmowo-wydalniczym, mogą otrzymać receptę na medyczne konopie. To tylko kilka przykładowych chorób, które mogą być leczone właśnie tym lekiem.

Jak dostać medyczną marihuanę?

Każdy, kto myśli o leczeniu medyczną marihuaną powinien udać się do lekarza, przy czym raczej nie powinien być to lekarz pierwszego kontaktu. Zdecydowanie lepiej wybrać się do specjalnej kliniki, która zajmuje się takim leczeniem. Jak już wcześniej wspominaliśmy, taki lekarz musi mieć uprawnienia do przepisywania leków z grupy leków narkotycznych, a nie każdy takowe posiada. Dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić, czy dana poradnie może takie recepty wystawić. Jeśli podczas wizyty mamy przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, czyli pełną historię choroby, każdy dokument z nią związany, aktualne wyniki badań, również takie, które wykonane były na własną rękę, skany wszystkich dotychczasowych recept, wystawionych w związku z chorobą i wcześniejszych proponowanych leków, orzeczenie lekarskie z postawioną diagnozą choroby, to receptę możemy otrzymać od razu. To o czym należy pamiętać, to fakt, że pomimo legalizacji tego leku, w dalszym ciągu mogą wystąpić problemy z jego dostępnością.

Medicana- marihuana – od strony prawnej

Jakie dokumenty zawsze powinna mieć przy sobie osoba lecząca się medyczną marihuaną? Każdy pacjent, który w celu leczenia swoich chorób stosuje medyczną marihuanę, zawsze powinien mieć przy sobie określone dokumenty, na wypadek kontroli policyjnej. Należą do nich między innymi: kopia recepty pobrana na przykład na telefon w formie e-recepty, zaświadczenie od lekarza, które zawiera informacje o zaleceniach dotyczących leczenia medyczną marihuaną. W ten sposób zabezpieczymy go przed różnymi uszkodzeniami. Należy pamiętać, aby nazwa leku była widoczna i czytelna. Warto mieć zawsze ulotkę i instrukcje dotyczącą dawkowania i dowód osobisty lub dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *